syrskarevoluce.cz je nezávislá iniciativa mapující dění v Sýrii a propojující aktéry v ČR, kteří se zajímají o tamní arabské jaro.
24. června 2012 obdržela Sandra Bitarová podezřelý hovor. Na druhé straně linky byla jedna z mnoha neslavných bezpečnostních složek Sýrie. Sandra byla předvolána k neformálnímu setkání v místní kanceláři pod záminkou zodpovězení pár otázek. Do 28. července, kdy byla Sandra propuštěna, od ní nikdo neslyšel.
Sandra je 32letá Syřanka, která má také občanství České republiky. Narodila se a vyrostla v pobřežní provincii města Tartus, kde bydlela až do svého odstěhování do Damašku. Její přátelé ji popisují jako statečnou a dobrodružnou dívku. Jeden z jejích přátel ji doslova nazývá “růží Homsu, růží Tartusu a růží Damašku”. Sandra zmizela ve vězení syrského režimu poté, co odešla k výslechu. Její přátelé a rodina nevědeli, jaké obvinění proti ní režim vznesl a báli se o ní. Již dříve strávila Sandra noc v zajetí, když byla zadržena syrskou nejznámější bezpečnostní službou Air Force Intelligence.
Boje mezi režimem a Svobodnou syrskou armádou v hlavním městě během Sandřina zadržení vyústily v zavraždění vrchních představitelů státní bezpečnosti. “Toto je ta nejhorší doba pro vězněné Asádovým režimem”, komentoval události dřívější vězeň, který strávil 65 dní v tom stejném vězení jako Sandra. S tím, jak se boje v Damašku rozšiřují, rostly také obavy přátel o osud Sandry.
“Dnes byla propuštěna Sandra Bitarová. Česká občanka byla zatčena a zadržována v Sýrii. Podle svědectví české ambasády v Damašku je v pořádku a zdravá. Velvyslankyně Eva Filipi se s ní hodlá v neděli setkat a projednat další postup. Jsme velmi rádi, že se podařilo silami všech zainteresovaných docílit jejího propuštění,” potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář 28. července 2012 České televizi.
V blízké době se vám pokusíme zprostředkovat interview se členy Sandřiny rodiny a přinést o tomto případu více informací.
Obsah tohoto webu můžete šířit při zachování informace o autorovi podle licence Creative commons - Uveďte autora 3.0 Česko (CC BY 3.0)