syrskarevoluce.cz je nezávislá iniciativa mapující dění v Sýrii a propojující aktéry v ČR, kteří se zajímají o tamní arabské jaro.
Mnoho českých cestovatelů přivedla touha po dobrodružství právě do Sýrie, mezi voňavé tržnice, architekturu s euroasijským koloritem, za vypravěči arabských pověstí, honosnými antickými památkami a vynikající blízkovýchodní kuchyní. Počet turistů závratným tempem rostl a syrská vláda výrazně investovala do infrastruktury a rozvoje cestovního ruchu. Turisté se v Sýrii, ovládané autoritářským prezidentem Bašárem Asadem, cítili poměrně dobře. Centrum moci asadovského režimu, který republice vládne přes 40 let, vytvářelo dojem klidu a bezpečí. Všímaví jedinci však na svých cestách brzy začali vnímat vysokou a smutnou daň, kterou za atmosféru klidu Syřané platili.
Většina občanů narozených v demokratickém státě považuje svobodné a férové volby, kterými je zprostředkována legitimita politické reprezentace společnosti, za přirozenou proceduru. Režim Hafíze al-Asada a jeho syna Bašára nahradil občanskou legitimitu všudypřítomnou atmosférou strachu. Na denním pořádku asadovského režimu je potlačování opozice, zatýkání, popravy. Syřané si ze strachu o své blízké a sociální postavení vytvořili obranný mechanismus automatické sebecenzury, kterému podrobovali své veřejné projevy. V dialogu tak většina velebila režim rodiny Asadů s takovou razancí, až paradoxně budili podezření.
V březnu 2011 přinesla média a sociální sítě vlnu arabského jara ze severní Afriky do Sýrie. Inspirování úspěchem egyptské revoluce a dalších arabských republik vyšli Syřané do ulic. Bašár al-Asad vyslal proti demonstrantům svou armádu a syrské společnosti, která nenásilnou cestou požadovala demokratické reformy, zasadil rozhodující ránu. V srpnu 2011 se zformovalo ozbrojené opoziční hnutí Svobodná syrská armáda, ke kterému se každý den přidávají vojáci i civilisté. Jakmile se kolotoč násilí roztočí, je k nezastavení. Obzvláště, když je mezinárodní komunita nejednotná a nedokáže zaujmout jasné stanovisko, jak je to mu v případě Sýrie.
Protirežimní opozice se začala formovat až s přicházející vlnou arabského jara. O její institucionalizované podobě nelze hovořit, stejně jako v rámci syrské společnosti neexistuje konsolidovaná občanská společnost. V reakci na masakr v Hamá, kdy bylo v roce 1982 během tří týdenního obléhání města armádou zavražděno až 25 000 obyvatel, byly jakékoliv opoziční snahy definitivně utlumeny. Po zbytek vlády rodiny Asadů byly až do vypuknutí arabského jara další projevy proti vládě marginální a ulicím vládla atmosféra strachu.
V nejistotě nežijí jen Syřané v Sýrii, ale i v České republice. Jejich počet se pohybuje kolem 3000. Většina z nich má blízké a známé v Sýrii. Od počátku syrské revoluce se pokouší informovat českou společnost o dění v Sýrii, pořádat veřejné akce a organizovat se. Jejich úsilí je ale teprve na začátku. Po odstoupení prezidenta Asada je čeká nelehlý úkol – převzít zodpovědnost za svou svobodu do vlastních rukou a postavit se čelem složitým výzvám, které na svobodnou Sýrii čekají.
Projekt syrskarevoluce.cz má za cíl kromě informování o syrské revoluci také syrskou komunitu v ČR propojovat a podporovat. Rádi bychom vytvořili prostor pro spolupráci a diskuzi mezi jednotlivci a iniciativami, kteří se zajímají o dění v Sýrii.
Náš web spouštíme 31. 8. 2012 ku příležitosti výstavy v Brně na náměstí Svobody, která je tichou připomínkou vězněných Syřanů. Na webu syrskarevoluce.cz najdete stručné a přehledné informace o tom, co se v Sýrii děje, co syrské revoluci předcházelo, kdo jsou aktéři revoluce. Můžete se podívat na chronologickou posloupnost událostí, kterou znázorňuje časová osa a ve slovníku pojmů vyhledat termíny, kterým nerozumíte. V sekci Příběhy na vás čekají příběhy revoluce a na blogu najdete články, reportáže a další informace o aktuálním dění.
Děkujeme za váš zájem o dění v Sýrii.
Klára Bažantová
info@syrskarevoluce.cz
Obsah tohoto webu můžete šířit při zachování informace o autorovi podle licence Creative commons - Uveďte autora 3.0 Česko (CC BY 3.0)